Використання цифрових технологій для відстеження та моніторингу окремих громадян та населення має здійснюватися у чіткій відповідності до стандартів прав людини, та включати елементи підзвітності та запобіжники проти зловживань.
Про це йдеться у заяві понад сотні правозахисних організацій світу до урядів країн.
Правозахисники застерігають, що збільшення повноважень держави щодо здійснення цифрового стеження без згоди громадян, зокрема отримання доступу до даних про місцезнаходження мобільних телефонів, загрожує приватності, свободі вираження поглядів та свободі об’єднань.
«Заходи зі стеження мають бути передбачені законом та відповідати легітимним цілям охорони здоров’я, визначеним належними органами влади у сфері громадського здоров’я, та бути пропорційними таким потребам», – наголошують у заяві.
Як відомо, 7 квітня Міністерство цифрової трансформації України повідомило про запуск додатку для контролю режиму обсервації і самоізоляції, через який громадяни на самоізоляції зобов’язані десять разів на день надсилати своє фото з геолокацією.
Лабораторія цифрової безпеки подала запит на доступ до інформації про порядок використання додатку для здійснення моніторингу карантинних заходів, зокрема, яким чином забезпечуватиметься захист персональних даних.
Звернення підписали Access Now, Amnesty International, Privacy International, Human Rights Watch, World Wide Web Foundation, Лабораторія цифрової безпеки та ще понад сотні організацій з усього світу.
Оригінал звернення з усіма підписантами тут >>
Переклад звернення українською мовою тут>>