Can’t Stop: Президент знову санкціонував блокування

23 липня 2021 року, згідно з Указом Президента України №304/2021, на 3 роки було запроваджено нові санкції щодо 6 фізичних та 10 юридичних осіб. З-поміж інших санкцій, Президент знову застосував блокування доступу до Інтернет-ресурсів – цього разу до 12 сайтів.

Про які санкції йдеться?

Згідно з указом, блокуванню підлягають веб-сайти російського онлайн-рітейлера Wildberries, його українського, польського, вірменського, білоруського, киргизького, казахського підрозділів, а також так званих представництв Криму та “ДНР” у Франції. Щодо застосування санкцій до Wildberries, то одним із мотивів для запровадження заходів став продаж товарів, що містять пропагандистську тематику. Магазин продавав, зокрема, товари з зображенням Володимира Путіна, забороненою символікою окупаційних сил, комунізму та висловами, що свідчать про могутність Росії.

Що не так з блокуваннями та чому вони є шкідливими?

Цифролаба неодноразово вказувала, що блокування сайтів як спосіб застосування санкцій не відповідає ані Закону України “Про санкції” та принципам законності, прозорості, ефективності та відповідності мети накладення санкцій, ані міжнародним стандартам щодо свободи вираження поглядів. Таке блокування щонайменше не передбачене законом у розумінні частини другої статті 10 (свобода вираження поглядів) Європейської конвенції про права людини. 

По-перше, залишаються незрозумілими підстави застосування санкцій, пов’язаних з обмеженням доступу до Інтернет-ресурсів, оскільки в самому указі вони не зазначені. У Мінкульті пояснюють санкції наявністю російської інформаційної загрози. Якщо можна погодитися, що блокування веб-сайтів представництв Криму та “ДНР” і справді можуть становити небезпеку в контексті російської агресії, навряд блокування платформ Wildberries може нести такі ризики. Наразі їх блокування може виглядати як спосіб витіснення конкурентів у сфері електронної комерції з українського ринку.

По-друге, у випадку з Wildberries блокуванню підлягають не власне матеріали чи сторінки магазинів, що становлять загрозу національній безпеці або продають небезпечні товари, а цілий Інтернет-ресурс. Натомість, говорячи про соціальні мережі, указом пропонується блокувати лише одну сторінку про представництво так званої “ДНР” платформі Patreon, проте не всю мережу. Така практика не є новою, адже попереднім указом №203/2021 було заблоковано відповідні сторінки акаунтів, пов’язаних з Росією, у Twitter та Facebook.

Таке блокування конкретних сторінок в соціальних мережах чи багатокористувацьких платформах, хоча і може бути пропорційним, вказує на те, що за бажання, українські органи влади можуть одним рішенням заблокувати будь-який сайт та велику соцмережу. Це становить додаткову небезпеку свободі вираження поглядів.

 Постає питання і стосовно ефективності виконання Указу, адже у деяких провайдерів веб-сайт компанії Wildberries продовжує працювати. Крім того, обмеження цифрових прав спонукає українців звертатися до приватних обхідних програму для “розблокування” сайтів (наприклад, за допомогою VPN).

Що буде далі?

У контексті цих санкцій занепокоєння викликають слова міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, котрий прокоментував введення санкцій: “Ритейл з РФ, який, в тому числі, продавав російську пропаганду та форму російських солдатів – не працюватиме в Україні. Йдеться про Wildberries. Наступний крок – російські ОТТ-платформи”. Це означає, що вже в найближчому майбутньому варто очікувати потенційного блокування і низки OTT та VOD-платформ, таких як ivi.ru.

Цифролаба розуміє потребу захисту інформаційного простору України в часи протидії російській агресії, але вважає, що вона має відбуватися у правовому полі та з дотриманням стандартів захисту прав людини. Саме тому відповідний механізм має бути передбачений законом, спрямовуватися на обмеження доступу до шкідливого контенту, і лише у особливих випадках до платформ та сайтів, а також гарантувати прозорість щодо підстав та строків застосування таких заходів. Продовження блокувань відповідно до норм Закону України “Про санкції” у його чинній редакції не є припустимим.