Оновлення закону про санкції: пропонують блокувати терористичні ресурси

16 листопада 2022 року у Верховній Раді у першому читанні прийняли Проєкт Закону № 8146 про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв’язку з ратифікацією Додаткового протоколу до Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму, а також до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення боротьби з тероризмом. Проєкт спрямований на впровадження європейських заходів у боротьбі з тероризмом, включаючи оновлення положень щодо терористичних злочинів у Кримінальному кодексі та міждержавний обмін інформацією про пасажирів авіарейсів. 

Через зміни до Закону України “Про санкції” проєкт також впроваджує можливість блокування сайтів, де поширюється символіка і пропаганда терористичних організацій. Попри відповідність такої санкції цілям захисту національної безпеки, її застосування має відбуватися з певними застереженнями задля уникнення випадків обмеження доступу до легітимного контенту та перешкоджання документуванню та висвітленню злочинів росії.

Про які заходи йдеться?

Законотворці пропонують внести зміни до Закону України “Про санкції”. Проєкт, що вже підготовлений до голосування в другому читанні, передбачає новий вид санкцій у вигляді “блокування доступу до інформаційних ресурсів”, що використовуються для цілей:

  1. демонстрації та використання символіки терористичних організацій і груп;
  2. пропагування ідей та програмних цілей таких організацій (груп).

У травні Верховна Рада вже розглядала схожий Проєкт Закону № 7349 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення боротьби з тероризмом, що передбачав аналогічні положення щодо блокування та види санкцій, але тоді голосів для його ухвалення не вистачило.

До кого застосовуватимуться нові санкції?

Закон України “Про санкції” передбачає, що санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність. Законопроєкт № 8146 покладає на Антитерористичний центр при Службі безпеки України нову функцію з “формування та ведення переліку терористичних організацій і груп”. 

До ухвалення окремого регулювання такого переліку, до нього включатимуть на підставі:

1) відомостей, які сформовані міжнародними організаціями, членом яких є Україна;

2) виявлення факту існування терористичних організацій, груп або зв’язку з терористичними організаціями, групами чи терористами, на підставі рішень компетентних органів іноземних держав, судових рішень іноземних судів, які визнаються Україною відповідно до міжнародних договорів, а також вироків українських судів щодо відповідних кримінальних правопорушень.

З огляду на це, нові санкції можуть застосовуватися до громадян чи юридичних осіб України виключно у разі їх причетності до терористичних організацій і груп, що підтверджено судовим рішенням або міжнародними організаціями. Такі санкції не повинні застосовуватись, наприклад, для блокування українських інформаційних ресурсів, які демонструють символіку терористичних організацій для цілей висвітлення їх злочинної діяльності.

Якими є стандарти ЄС у сфері протидії терористичному контенту? 

Попри те, що системне тлумачення санкційного закону, дозволяє розраховувати, що нові заходи стосуватимуться лише терористичних організацій та груп, попередня практика зловживань механізмами позасудового блокування викликає занепокоєння. Варто ще раз наголосити, що запропонований механізм не може і не повинен використовуватись як захід реагування на контент, що поширюється іншими українськими громадянами чи організаціями, особливо якщо йдеться лише про демонстрацію певної символіки. 

Національні заходи протидії терористичному контенту мають узгоджуватися із підходами ЄС та вимогами міжнародних договорів. 

Говорячи про боротьбу з тероризмом в онлайн-сфері, слід згадати Регламент Європейського парламенту та Ради щодо боротьби з поширенням терористичного контенту в Інтернеті. 

До терористичного контенту документ відносить контент, що: 

  1. підбурює або прямо чи опосередковано пропагує вчинення терористичних злочинів, в тому числі шляхом глорифікації та адвокації вчинення терористичних злочинів, таким чином створюючи небезпеку вчинення відповідних дій;
  2. спонукає особу до вчинення терористичних злочинів або участі у діяльності терористичної групи;
  3. містить інструкції щодо виготовлення, використання вибухових речовин, вогнепальної чи іншої зброї, шкідливих чи небезпечних речовин або щодо інших методів чи прийомів з метою вчинення терористичних злочинів.

Стаття 3(3) Регламенту зобов’язує провайдерів якнайшвидше видалити терористичний контент протягом однієї години після отримання відповідної вимоги. 

Демонстрація символіки терористичних організації чи груп, якщо вона не поєднується із закликами до вчинення терористичних актів, пропагандою таких організацій чи іншими злочинними діями, не вважається автоматично терористичним контентом. Варто зважати на те, що досить часто зображення такої символіки є необхідним для інформування про поточні події, у науковій, навчальній, мистецькій чи іншій законній діяльності. 

 

Цей аналітичний роз’яснювальний матеріал створено в рамках програми “Сприяння Інтернет свободі в Україні”, яку реалізує Американська Асоціація Юристів в Україні / Ініціатива верховенства права.