Закликаємо включити норми, які б належно захищали права людини до пропонованої Угоди ООН з кіберзлочинності – заява

Цифролаба, разом з понад 130 організаціями й дослідниками з усього світу закликала членів Ad-hoc комітету, відповідального за створення потенційної Угоди ООН з кіберзлочинності включити норми, які б належно захищали права людини, до фінальної редакції Угоди.

Пропонована Угода найпевніше стосуватиметься кіберзлочинності, міжнародної співпраці щодо їх розслідування та доступу до потенційних електронних доказів правоохоронними органами, а також прав людини та процедурних запобіжників. Низка держав-членів ООН вже надіслали власні пропозиції щодо обсягу угоди, і їх думки досить сильно відрізняються.

У листі до голови Ad-hoc комітету, організації та активісти звертають увагу на потребу аналізувати кожне положення Угоди на предмет їх відповідності правам людини на всіх етапах їх розробки та обговорення. Пропонований текст, на відміну від національних законів про кіберзлочинність у багатьох країнах, не має бути використаний як засіб для придушення свободи вираження поглядів, втручання у приватність та персональні дані, а також задля створення додаткових загроз для прав загрожених груп та спільнот, зокрема дослідників у сфері кібербезпеки.

Підписанти наголошують, що будь-яка можлива Угода має включати належні процедурні запобіжники та запобіжники у сфері захисту прав людини, якими мають керуватися при проведенні розслідувань за положеннями Угоди. Вона також не має обмежувати право країн вводити додаткові, не передбачені угодою, запобіжники, зокрема, задля кращого захисту персональних даних. За відсутності таких запобіжників Конвенція може стати потужним засобом для пригноблення у цифровому світі.

Підписанти сподіваються, що держави-члени ООН врахують ці ризики при розробці Угоди, а представників громадянського суспільства належно долучатимуть до міждержавних дискусій з питань розробки Угоди.  

Повний текст заяви англійською.