Заява щодо важливості збереження оновлень в регулюванні інформаційного забезпечення та агітації під час виборів та референдуму при прийнятті проєкту Закону “Про медіа” у другому читанні

30 серпня 2022 року Верховна Рада України у першому читанні прийняла проєкт Закону України “Про медіа” (реєстр. № 2693-д від 2 липня 2020 року). Законопроєкт спрямований на заміну застарілого законодавства у сфері медіа новим, приведення цього законодавства у відповідність до права ЄС та врахування у відповідній сфері технологічного розвитку та появи нових видів медіа.

У Перехідних положеннях законопроєкт містить низку ключових положень щодо регулювання діяльності медіа під час виборчого та референдного процесу та правил агітації. Запропоновані зміни до Виборчого кодексу та Закону України “Про всеукраїнський референдум” були розроблені експертним колом в інклюзивний спосіб, після широких консультацій із громадськістю, представниками бізнесу та медіа-індустрії, народними депутатами й представниками державних органів. Вони покликані суттєво оновити та вдосконалити регулювання агітації із врахуванням міжнародних стандартів та кращих світових практик.

Так, серед іншого, законопроєкт чітко окреслює повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з питань агітації, закріплює визначення прихованої передвиборної агітації та вперше пропонує комплексно врегулювати здійснення агітації в Інтернеті.

6 грудня, за результатами обговорення правок народних депутатів, внесених після першого читання,  Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики прийняв рішення рекомендувати проєкт Закону до прийняття у другому читанні та в цілому. Ми вітаємо, що за результатами опрацювання документу Комітет підтримав ключові зміни, що стосуються регулювання агітації та інформаційного забезпечення виборчого процесу.

Попри те, що під час дії правового режиму воєнного стану проведення виборів заборонене законом, є критично важливим та нагальним для забезпечення євроінтеграційного руху України продовжувати високий темп демократичного прогресу України та втілювати реформи, як розпочаті до повномасштабного російського вторгнення так і зумовлені ним. Крім того, важливо, щоб довгоочікувана реформа сфери медіа була комплексною і включала оновлення правил роботи медіа під час виборчого та референдумного процесів.

Саме тому, ми закликаємо народних депутатів України підтримати важливі й актуальні зміни до Виборчого кодексу та Закону України “Про всеукраїнський референдум” в частині інформаційного забезпечення та агітації для подальшого демократичного прогресу України.

Підписанти:

  • Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) в Україні
  • ГО “Лабораторія цифрової безпеки”
  • ВГО “Громадянська мережа “ОПОРА”
  • ГО “Центр демократії та верховенства права”
  • ГО “Платформа прав людини”
  • Національна асоціація медіа