9 серпня 2022 року Цифролаба у відповідь на публічний заклик Наглядової Ради Meta надіслала власні коментарі у справі щодо заблокованого посту про російсько-українську війну (2022-008-FB-UA). Ці коментарі будуть розглянуті Наглядовою Радою Meta при винесенні рішення у справі та можуть лягти в основу рекомендацій Наглядової Ради щодо зміни контентних політик компанії.
Справа стосувалася посту латвійського користувача з фото ймовірно мертвої людини та текстом до нього. У тексті користувач проводив порівняння між Другою світовою війною та вторгнення в Україну, доводячи, що російська армія є фашистською. Користувач зазначив, що російська армія в Україні “гвалтує дівчат, завдає поранень їх батькам, катує та вбиває мирних людей”. Він також доходить висновку, що “після Бучі, українці захочуть повторити … та зможуть повторити” подібні дії. Наприкінці посту користувач поширив слова з вірша “Убий його!”, написаного радянським поетом Костантіном Сімоновим, зокрема такі слова: “вбий фашиста аби він лежав на землі, а не ти”, “вбий хоча б одного з них як тільки зможеш”, “Вбий його! Убий його! Убий!”.
Цей допис було переглянуто приблизно 20 000 разів. У той же день інший користувач поскаржився на нього як на такий, що зображує сцени насильства. Meta видалила цей допис після перегляду модератором як такий, що порушує Стандарти спільноти щодо мови ворожнечі. За кілька годин автор контенту подав апеляцію, але інший модератор підтвердив рішення першого, тож користувач подав апеляцію до Наглядової Ради.
Після того як Наглядова Рада взяла цю справу до розгляду 31 травня 2022 року, Meta вирішила, що попереднє рішення про видалення контенту було помилковим та поновила його на платформі. 24 червня 2022 року, за 24 дні після відновлення доступу до контенту, Meta вирішила застосувати попередження про те, що фотографія у пості може містити жорстоку смерть людини, відповідно до власних Стандартів спільноти щодо зображення сцен насильства.
З огляду на наш досвід комунікації з онлайн-платформами щодо модерації контенту під час російсько-української війни та беручи до уваги міжнародні стандарти у сфері захисту прав людини, Цифролаба рекомендує Meta:
- Внести зміни до власних політик щодо мови ворожнечі та закликів до насильства, а саме: поставити в пріоритет аналіз наміру користувача та вірогідність настання шкідливих наслідків під час аналізу того, як кваліфікувати певні висловлювання під час збройного конфлікту;
- Закріпити виняток з політик щодо зображення сцен насильства щодо збереження на платформі зображень, які можуть містити свідчення міжнародних злочинів, щоб їх потенційно можна було використати у майбутньому під час судових процесів;
- Надати більшого захисту мистецькій свободі вираження поглядів на платформі;
- Створити всередині компанії окремі команди, які будуть реагувати на проблеми, пов’язані з модерацією контенту, для кожного значного міжнародного збройного конфлікту.
З повним текстом нашого коментаря (англійською) можна ознайомитися тут >>