Прозорість політичної реклами – перший крок до зменшення впливу технологій на вибори в ЄС

Онлайн-платформи стають все більш поширеним інструментом для політичного маніпулювання, особливо в контексті публікації, поширення та розповсюдження політичної реклами. Для зменшення маніпулятивного впливу та обмеження використання персональних даних 25 листопада 2021 року Європейська комісія випустила Пропозицію для Регламенту Європейського парламенту та ради щодо прозорості та таргетування політичної реклами (Пропозиція). 

Серйозні обговорення щодо більш суворих заходів та зобов’язань почали проводитися після виборів Президента США 2016 року, коли у вересні 2018 року виявилося, що Facebook збирав інформацію більш ніж 50 мільйонів користувачів для цілей політичної реклами, тим самим порушуючи їх приватність. Тоді було прийнято виключно рекомендаційні заходи. Чинний документ, однак, покликаний регулювати прозорість політичної реклами, заборонивши будь-яке втручання та маніпуляції онлайн-кампаніями. Пропозиція доповнює чинне законодавство ЄС, зокрема, Закон про цифрові послуги та Загальний регламент про захист даних, проте фокусується виключно на політичній рекламі. Всі заходи безпеки, передбачені в Пропозиції, плануються до запровадження у 2023 році, аби вони були ефективними напередодні виборів до Європарламенту 2024 року. 

Пропозиція встановлює спеціальні положення, покликані забезпечити вільні вибори без будь-яких маніпуляцій або примусу. Зокрема, документ містить спеціальні вимоги щодо прозорості політичної реклами, передбачені у статті 7. Передовсім, надається визначення “політичної реклами” на рівні ЄС: “підготовка, розміщення, просування, публікація або поширення будь-яким способом повідомлення: (a) з боку чи від імені політичного діяча, якщо воно не є суто приватного або суто комерційного характеру; або (b) яке може вплинути на результати виборів чи референдуму, законодавчий чи нормативний процес або поведінку при голосуванні”. Нові правила вимагають, щоб кожна публікація політичної реклами містила таку інформацію:

  • заяву про те, що це політична реклама;
  • особу спонсора політичної реклами та суб’єкта, який повністю контролює спонсора;
  • повідомлення про прозорість, аби зрозуміти ширший контекст політичної реклами та її цілей, або чітка вказівка на те, де його можна знайти.

У свою чергу повідомлення про прозорість повинне містити інформацію про особу спонсора та його контактні деталі, тривалість розміщення політичної реклами, витрачені кошти на рекламу тощо. Таким чином, онлайн-платформи на кшталт Google та Facebook будуть відображати ім’я спонсора на видному місці, пояснюючи, чому особа бачить рекламу, хто заплатив за неї, скільки вона коштує та яке її призначення. Передбачається, що вся інформація із повідомлень про прозорість зберігатиметься у видавників політичних реклам протягом п’яти років. 

Окрім вищезазначених правил, Пропозиція встановлює механізм звітності у разі виявлення порушень, а також врегульовує питання приватності та чутливих даних користувачів. 

Детальніше із підходами ЄС до забезпечення вільних виборів в умовах цифрових загроз можна ознайомитись у Аналітичному звіті Лабораторії цифрової безпеки.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».