Похід за справедливістю проти технологічних гігантів: DMA як системна відповідь на зловживання

Найбільші Інтернет-посередники концентрують на собі все більше і більше послуг. Ці компанії контролюють найефективніші канали продажів завдяки сильному “мережевому ефекту” – чим більше користувачів, тим більша цінність онлайн-платформи. Вони займають унікальну позицію між бізнесом та споживачами і користуються своїм доступом до величезного обсягу даних про інтереси обох сторін.

Наприклад, Google для нас є не просто пошуковиком, а й електронною поштою, сервісом для відеоконференцій, зберігання інформації тощо. Компанія здійснює контроль над низкою цифрових екосистем і величезна кількість бізнесів залежить від надійної роботи цієї компанії та її сервісів.

Найбільші технологічні компанії, як і будь-які комерційні компанії, переслідують на меті отримання прибутку. Унікальна позиція цих компаній та їх бізнес-моделі засновані на таргетованій рекламі, створюють загрози для конкуренції, інновацій та прав людини, особливо приватності. ЄС вирішив втрутитись для зменшення цих ризиків, запропонувавши на основі власного досвіду антимонопольних розслідувань та інших досліджень новий набір правил для найбільших онлайн-платформ.  

Не гнатись за усіма зайцями світу: хто такі “брамники”? 

Основні представники найбільшого технологічного бізнесу мають спільні характеристики. ЄС розробив об’єктивні кількісні та якісні критерії для визначення так званих брамників (gatekeepers) – найбільших технологічних компаній, які несуть загрози для конкуренції та прав людини та будуть врегульовані DMA. 

Брамниками визнаються компанії, які відповідають сукупності трьох вимог:

  1. мають значний вплив на ринок ЄС
  2. надають сервіси з переліку ключових сервісів платформ, та
  3. мають міцну та стійку позицію на ринку ЄС (або досягнуть цього у найближчому майбутньому)

Значний вплив на ринок ЄС

Для визначення значного впливу DMA пропонує два альтернативні критерії:

  • показник щорічного грошового обороту на ринку ЄС протягом останніх трьох років, який дорівнює або перевищує 7,5 млрд євро, або
  • ринкова капіталізація чи відповідний показник ринкової ціни компанії перевищує 75 млрд євро за останній фінансовий рік.

За умови відповідності одному із наведених критеріїв, компанія вважатиметься такою, що має значний вплив на ринок ЄС, якщо вона надаватиме один і той же ключовий сервіс принаймні в 3 з 27 країн ЄС.

Брамники та ключові сервіси  платформ 

DMA у питанні визначення брамників ставить у центр питання зв’язку компаній та надання ними так званих ключових послуг платформ, які критичні для досягнення бізнесом своїх споживачів. Ключовими послугами платформ є:

  • онлайн послуги посередництва (online intermediation services)  – до них належать типові маркетплейси чи платформи спільної участі – Google PlayStore, AppStore, Amazon, AirBnb, Uber, Booking, eBay 
  • пошукові сервіси (online search engines) – Google, Bing (Microsoft), DuckDuckGo, Yahoo 
  • соціальні мережі (online social networking services) – Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn 
  • платформи спільного доступу до відео (video-sharing platform services)  – YouTube, Vimeo, TikTok, Twitch // Facebook (IGTV), Snapchat, Instagram
  • послуги міжособистісної електронної комунікації без використання нумерації (number-independent interpersonal communications services) – WhatsApp, Telegram, Messenger, Zoom, Slack, Skype, MS Teams
  • операційні системи (operating systems) – Android, MacOS, Windows  
  • веб-браузери (web browser) – Google Chrome, Safari, Microsoft Edge, Mozilla Firefox  
  • віртуальні асистенти (virtual assistant) – Siri від Apple, Alexa від Amazon  
  • послуги хмарних обчислень (cloud computing services) – Google Cloud, Amazon Web Services, Microsoft Azure, Oracle Cloud, SAP IaaS/PaaS;   
  • послуги онлайн реклами (online advertising services) – Google Ads, Amazon Display and Search Ad, Twitch Video Ad, LinkedIn Display Ad, Facebook Display Ad, Instagram Display Ad

Для цілей визначення брамників, самі компанії або Єврокомісія повинні порахувати  кількість їх активних бізнес та звичайних користувачів. Регулювання стосуватиметься тих компаній, ключові сервіси платформ яких мають в ЄС щонайменше 45 млн активних звичайних користувачів щомісяця або понад 10 тисяч активних бізнес користувачів щорічно.

У єдиному додатку до акту пропонується методологія визначення та підрахунку таких користувачів в залежності від виду ключової послуги платформ. Зокрема, автори DMA визнають, що найлегше буде вести підрахунок на платформах, які потребують реєстрації; для інших випадків вони рекомендують альтернативні метрики – ІР-адреси, кукі-ідентификатори чи інші подібні засоби.  

Міцна та стійка позиція брамників на ринку ЄС 

Останній обов’язковий критерій для визнання компанії брамником є визначення її міцної та стійкої позиції на ринку. Така позиція вважається досягнутою, якщо останні 3 фінансові роки задовольнялись кількісні критерії для ключових послуг платформ, тобто кількість активних користувачів.  

Як будуть визначені брамники та що ще треба знати про процедуру визначення?  

Як правило брамник може визначатись за кількома основними сценаріями. Перший сценарій полягає у тому, що як тільки компанія дізнається, що вона відповідає формальним критеріям DMA, то вона повідомляє цю інформацію Європейській Комісії не пізніше, ніж протягом 2 місяців. Європейська Комісія визначає брамників протягом 45 робочих днів після отримання інформації. 

Другий сценарій полягає у цілеспрямованих зусиллях Єврокомісії – вона проводить власне ринкове розслідування та робить висновок, чи є компанія брамником. Подібне розслідування Комісія має провести у межах одного року.  

 Із поглядом у майбутнє

Створення таких системних актів у ЄС супроводжується думками про стійкість закладених норм до змін у майбутньому. Саме тому DMA передбачає можливість оперативного втручання Єврокомісії для врахування об’єктивних змін на цифрових ринках. Єврокомісія зможе проводити ринкові дослідження із пошуком нових ключових послуг платформ, які будуть покриватись актом. Прикладом такого розширення вже впевнено можна вважати платформу метавсесвіту. Крім того, Єврокомісія зможе уточнювати зобов’язання щодо шкідливих практик, які регулюються статтями 5 та 6 DMA, але для більш суттєвих змін необхідно буде подавати новий акт на затвердження європейських законотворців. 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “EU4Society”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного Фонду “Відродження” та Європейського Союзу.