Сьогодні інтернет-видання «Полтавщина» опублікувало лист від Відділу протидії кіберзлочинам Департаменту кіберполіції в Полтавській області, у якому сайтові пропонується інсталювати скрипт, розроблений кіберполіцією, у власний програмний код. Встановлення цього скрипту має дозволити ідентифікувати користувачів, що намагаються анонімізувати себе у мережі. Журналісти газети “Коло” також отримали подібні пропозиції. Існує інформація з джерел організацій-учасниць Коаліції, що схожі листи були отримані іншими онлайн-медіа в різних регіонах України.
На думку коаліції, пропозиція встановлення такого скрипту потенційно загрожує порушенням права на приватність та анонімність користувачів мережі, а також права на свободу вираження поглядів, що гарантовані міжнародно-правовими документами у сфері прав людини та практикою Європейського суду з прав людини. Усвідомлюючи потребу в попередженні злочинної діяльності у мережі, Коаліція вважає такі заходи непропорційними та неприпустимими, оскільки цей скрипт (з до кінця не відомими технічними характеристиками) може дозволити збирати дані про всіх відвідувачів того чи іншого сайту, незалежно від того чи здійснюють вони незаконні дії (такі як мова ворожнечі у коментарях) та незалежно від волі сайту надавати таку інформацію.
Крім того, встановлення подібних програм може завдати значної шкоди праву журналіста не розкривати свої джерела, а також суттєво підірвати гарантії прав викривачів корупції, яким закон гарантує можливість анонімного повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, в тому числі через засоби масової інформації.
Нагадуємо, що практика Європейського суду з прав людини (рішення у справі K.U. v Finland) та норми Конвенції про кіберзлочинність дозволяють отримувати інформацію про анонімних користувачів – однак лише на підставі запиту уповноваженого органу влади та лише про конкретного користувача, щодо якого є підозри про вчинення ним протиправних дій. При цьому, така процедура має піддаватися судовому контролю та відповідати вимогам до належної судової процедури.
Коаліція “За вільний Інтернет” закликає:
Департамент Кіберполіції – утриматися від пропозиції встановлювати скрипти для деанонімізації користувачів, в порушення Конституції України та Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод
Інтернет-видання – відмовитись від встановлення будь-яких технічних засобів, які передбачають деанонімізацію читачів.