Кабмін деталізував умови застосування «Дій вдома»

Кабінет Міністрів України 22 квітня ухвалив зміни до Постанови № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», де уточнив вимоги щодо використання електронного сервісу «Дій вдома» та умови обміну інформацією між органами влади, залученими до протиепідемічних заходів.

Встановлення додатку і далі є добровільним. Ті, хто повернувся в Україну з-за кордону можуть не проходити обсервацію у спеціально визначених місцях, а самоізолюватися вдома. Але лише якщо вони дадуть згоду на використання «Дій вдома» до перетну державного кордону або контрольних пунктів з окупованими територіями.

Важливо, що Кабмін уточнив перелік даних, які можна опрацьовувати без згоди особи. У змінах до закону, які почали діяти 18 квітня, не було детальної інформації про опрацювання та обмін даними між різними відомствами. Про необхідність деталізації ми наголошували у нашому нещодавньому аналізі

Так, дозволяється здійснювати обробку персональних даних осіб, що підлягають самоізоляції або обсервації без їхньої згоди:

*не уточнено які саме дані маються на увазі

Уряд встановив окремий Порядок проведення протиепідемічних заходів,
пов’язаних із самоізоляцією осіб.

У документі є вичерпний перелік категорій осіб, що підлягають самоізоляції та порядок внесення та використання інформації про них у системі «Дій вдома». 

Так, незалежно від встановлення мобільного додатка, до системи «Дій вдома» вносять дані про осіб, щодо яких є підозра на інфікування або осіб, які хворіють на COVID-19 та не потребують госпіталізації, а також стосовно осіб, які мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 та несуть ризик поширення хвороби.

Інформацію до системи вносять медичні працівники, працівники державних установ МОЗ епідеміологічного профілю (щодо контактів з пацієнтом з підтвердженим COVID-19) або самі особи через мобільний додаток.

Власне, особа має право на власний розсуд обрати спосіб контролю щодо дотримання нею вимог самоізоляції: дозволити перевірку працівникам Національної поліції та інших уповноважених органів або встановити та авторизуватись у мобільному додатку «Дій вдома». 

Додаток здійснює контроль через перевірку фотографії обличчя (порівнює фото з еталонною фотографією, яку потрібно зробити під час встановлення додатка), та геолокації мобільного телефона в момент фотографування. 

Після встановлення «Дій вдома» у випадкові проміжки часу протягом дня користувач отримує push-повідомлення. Після цього потрібно обов’язково зробити фото свого обличчя протягом 15 хвилин.

У разі невідповідності геолокації або фотографії, відсутності зв’язку з мобільним додатком, видалення, встановлення обмежень щодо передачі інформації за допомогою мобільного додатка, до органів Національної поліції надсилається повідомлення про випадок порушення умов самоізоляції. 

Важливо, що Порядок прямо передбачає, що надсилання повідомлення до органів Національної поліції не може бути окремою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину.

З іншого боку, передбачається, що уповноважені працівники Нацполіції, Нацгвардії та органів місцевого самоврядування можуть отримувати за своїми запитами інформацію із системи «Дій вдома» про те, чи потребує особа самоізоляції, в межах проведення вибіркової перевірки документів на вулицях, в парках та інших громадських місцях. 

Зміни також передбачають залучення Служби безпеки України для забезпечення функціонування електронного сервісу «Дій вдома» та зокрема, інформаційної системи епідеміологічного контролю за поширенням COVID-19, що є частиною сервісу. Можемо припустити, що йдеться про захист систем від несанкціонованого доступу, хоча детальніший порядок взаємодії Мінцифри та СБУ має бути визначений цими органами окремо. 

Цифролаба планує звернутись до Мінцифри за детальнішою інформацією та продовжуватиме аналізувати дотримання вимог захисту персональних даних в умовах карантину.