Догралися: за публікацію переміщень армії тепер передбачене ув’язнення

22 березня 2022 року низка нардепів на чолі з головою Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергієм Іонушасом зареєстрували Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (№ 7189). Вже 24 березня, за місяць після повномасштабного вторгнення в Україну зі сторони РФ, законопроєкт було прийнято 346 голосами “за”.

UPD: 1 квітня 2022 року нардепи прийняли поправки до цієї норми Кримінального кодексу. Вони дозволили поширювати інформацію про переміщення міжнародної військової допомоги не лише за її попереднього поширення Генштабом. Тепер це можна робити і у разі, якщо про переміщення вже розповіли Міністерство оборони України, Головне управління розвідки Міністерства оборони України чи Служба безпеки України, а також офіційні джерела країн-партнерів. Про переміщення українськиї сил тепер можна буде писати, якщо така інформація розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами. Зміни набули чинності 13 квітня.

Ініціатори проєкту кажуть, що подали законороєкт через те, що деякі українці іноді необдумано розміщують інформацію про переміщення міжнародної військової допомоги або ж розташування ЗСУ, цим самим допомагаючи ворогу.

За поширення окремих типів інформації за умови, якщо вона попередньо не розміщувалася у відкритому доступі Генштабом ЗСУ або на її розміщення не було отримано письмовий дозвіл Генштабу, передбачатиметься відповідальність: 

  • про направлення та переміщення міжнародної військової допомоги в Україну – від 3 до 5 років позбавлення волі;
  • про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань України – від 5 до 8 років позбавлення волі.

Покарання від 8 до 12 років позбавлення волі передбачене у разі, якщо ця інформація спричинила тяжкі наслідки або поширювалася за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів чи з метою надання РФ чи її незаконним збройним формуванням. 

Злочинами відповідні дії вважатимуться лише у разі, якщо вони здійснюються в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що є пропорційною відповіддю на загрози національної безпеки.

Розслідуванням цих злочинів займатиметься Служба безпеки України. Також до них не застосовуватиметься позовна давність, що означає можливість притягнення до відповідальності будь-якого підозрюваного до кінця його життя. Розслідування може бути можливим in absentia –за відсутності можливості віднайти порушника особисто на території України.