Для продовження блокування сайтів та російських соціальних мереж в Україні необхідно змінити існуючий санкційний механізм, щоб він відповідав з міжнародними стандартами у сфері прав людини та Конституції України. З такою заявою до президента та РНБО звернулись правозахисні та медійні громадські організації.
15 травня 2020 року спливає термін дії першого рішення РНБО про блокування низки сайтів та російських соцмереж. 10 квітня СБУ повідомила, що пропонує РНБО продовжити ці санкції.
Правозахисники пояснюють, що розділяють прагнення захисту національного інформаційного простору України від деструктивних впливів держави-агресора. Проте, юристи Коаліції «За вільний Інтернет» наголошують, що відповідно до міжнародних стандартів, повне блокування інформаційних ресурсів має бути винятковим заходом та застосовуватися тільки за правової можливості запобігти зловживанням владою, зокрема жорсткого контролю таких заборон і ефективного судового нагляду. Обидва елементи відсутні у чинному порядку застосування санкцій.
Коаліція «За вільний Інтернет» та громадські організації наголошують, що чинний механізм обмеження доступу до сайтів за рішенням РНБО створює серйозні загрози для зловживань та порушення прав людини на отримання та поширення інформації, що гарантується статтею 34 Конституції України.
«Відсутність належного судового контролю, широкі дискреційні повноваження державних органів, непрозорий механізм формування переліку санкційних веб-сайтів, а також відсутність об’єктивного аналізу щодо пропорційності застосованих заходів меті обмеження та його ефективності, суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері прав людини та демократичному шляху розвитку нашої держави», – йдеться у заяві.
Організації закликають:
- Ініціювати зміни до законодавства, щоб гарантувати дотримання законності, обґрунтованості та пропорційності санкцій щодо інформаційних ресурсів та забезпечення незалежного судового контролю від зловживань;
- Забезпечити ефективний діалог з експертами та правозахисниками щодо гарантування дотримання прав людини в ініціативах, спрямованих на протидію російській агресії;
- Зобов’язати РНБО регулярно (щокварталу) здійснювати оцінку ефективності застосування санкцій з обов’язковим оприлюдненням результатів такого аналізу.
Заяву підтримали організації-учасники Коаліції За вільний Інтернет – Платформа прав людини, Лабораторія цифрової безпеки, Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Представництво Freedom House в Україні, а також Європейська медіа платформа, The Influencer Platform, Інститут розвитку регіональної преси, Асоціація УМДПЛ, Заборона Медіа, Точка опори UA та інші.
Нагадаємо, 15 травня 2017 року Президент України Петро Порошенко Указом №133/2017 ввів в дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
Відповідно до нього Інтернет-провайдерів зобов’язали обмежити доступ до низки веб-сайтів, зокрема, до російських соціальних мереж «Одноклассники» та «ВКонтакте» на три роки, тобто до 15 травня 2020 року. Указами Президента України №126/2018 та №82/2019 перелік заблокованих сайтів було розширено до близько 300 веб-ресурсів.
10 квітня 2020 року Служба безпеки України повідомила про внесення до РНБО пропозиції продовжити санкції щодо російських соціальних мереж «Одноклассники» та «ВКонтакте» ще на 3 роки, обґрунтовуючи це необхідністю захисту українських громадян від фейків і маніпуляцій.